Uutiset

Turun Ylioppilaskyläsäätiön Kylänkulman rakennustyöt ovat alkaneet

Alustava havainnekuva

Turun Ylioppilaskyläsäätiön (TYS) uuden Kylänkulma-nimisen opiskelija-asuntokohteen rakennustyöt on aloitettu. Nyt alkaneessa ensimmäisessä rakennusvaiheessa Itäiseen Ylioppilaskylään Halistentien varrelle nousee kolme uutta asuinkerrostaloa.

”Ensimmäisessä rakennusvaiheessa valmistuu 207 uutta opiskelija-asuntoa, joista suurin osa on yksiöitä, mutta kohteeseen rakennetaan myös kaksioita”, kertoo TYS:n kiinteistöjohtaja Anssi Aalto.

Kylänkulman pää- ja arkkitehtisuunnittelijana on toiminut Arkkitehdit Hannunkari & Mäkipaja / Arkkitehtitoimisto Harris ja Kjisik. Kohteen pääurakoitsijana toimii Pohjola Rakennus Oy Suomi.

”On hienoa päästä käynnistämään Kylänkulman rakentaminen yhdessä TYS:n kanssa. Hanke tuo Turkuun merkittävän määrän uusia opiskelija-asuntoja ja tukee Ylioppilaskylän alueen kehitystä. Tavoitteenamme on toteuttaa laadukas, energiatehokas ja viihtyisä kokonaisuus tulevien opiskelijoiden tarpeisiin”, sanoo Pohjola Rakennus Oy Suomen tuotantopäällikkö Kasperi Sillanpää.

Kylänkulman ensimmäisen vaiheen rakennustöiden on suunniteltu valmistuvan alkuvuodesta 2028. Varken korkotukeman hankkeen kokonaiskustannukset ovat noin 22 miljoonaa euroa.

Uusia koteja kasvavaan opiskelija-asuntojen tarpeeseen

Kylänkulman rakennushanke mahdollistaa nykyistä enemmän laadukkaita ja kohtuuhintaisia opiskelija-asuntoja hyvälle paikalle lähelle kampusaluetta. Kylänkulmasta on toimivat kävely-, pyöräily- ja julkisen liikenteen yhteydet myös keskustaan.

”Opiskelija-asuntojen kysyntä Turussa on kasvanut viime vuosina. Arvioimme saavamme tänä vuonna yhteensä noin 8000 asuntohakemusta, ja tälläkin hetkellä asuntotarjousta odottaa noin 1000 hakijaa. On hienoa, että olemme päässeet aloittamaan uuden kohteen rakentamisen näinä haastavina aikoina. Tarvetta ja kysyntää todella on”, kertoo TYS:n toimitusjohtaja Risto Siilos.